Jesteś tutaj
Room Acoustics Reporter
Room Acoustics Reporter to oprogramowanie komputerowe do tworzenia raportów z pomiarów czasu pogłosu i analizy widma odpowiedzi częstotliwościowej. Oprogramowanie wspiera akustyków i ekspertów w wizualizacji i szczegółowej ocenie danych pomiarowych zarejestrowanych za pomocą miernika poziomu dźwięku.
W skrócie
-
Czas pogłosu zgodnie z normami ISO 3382, DIN 18041 itp.
-
Symulacja akustyczna pomieszczenia (Sabine, Eyring)
-
Import zdefiniowanych przez użytkownika parametrów tłumienia dla materiałów akustycznych i zakresów tolerancji
-
Analiza widm w rozdzialczości 1/1 i 1/3 oktawy oraz krzywych hałasu NC
-
Tworzenie raportu zgodnego z normami
Analiza czasu pogłosu lub widma hałasu
Oprogramowanie Room Acoustics Reporter jest idealnym narzędziem do analizy danych i raportowania następujących pomiarów:
-
Czas pogłosu
- Porównanie wyników przed i po adaptacji akustycznej
- Dodawanie własnych materiałów dźwiękochłonnych do bazy programu
- Porównanie z tolerancjami określonymi w normach
-
Widmo odpowiedzi częstotliwościowej (RTA)
- Uśrednianie wyniku z różnych punktów pomiarowych
- Obliczanie różnicy poziomu dźwięku (współczynnik D) między dwoma pomieszczeniami
- Korekcja szumów tła
-
Krzywe hałasu, 1/12 oktawy, funkcja Cinema Meter
- Weryfikacja wyników pomiarów z wykorzystaniem danych tolerancji w trybie wynik poprawny/niepoprawny
- Automatyczna konwersja pomiarów w 1/12 oktawy na pasma 1/3 oktawy
- Tworzenie raportów pomiarowych zgodnych z normami
Pomiary i raportowanie krzywych hałasu
Pomiary
Ładowanie danych metodą „przeciągnij i upuść”. Dane pomiarowe są automatycznie przypisywane do odpowiedniego zestawu danych przed lub po zmianie właściwości akustycznych pomieszczenia.
Obliczenia
Ocena poszczególnych zestawów danych dla każdego pomiaru. Program przedstawia widmo czasu pogłosu pomieszczenia.
Wyniki
Room Acoustics Reporter wyświetla średni czas pogłosu w formie tabeli i standardowego wykresu od 50 Hz do 10 kHz z możliwością zmiany tego zakresu. Równocześnie obliczany jest średni czas pogłosu w średnim zakresie częstotliwości (Tmid).
Room Acoustics Reporter może symulować wpływ dodatkowych absorberów akustycznych zainstalowanych w pomieszczeniu. Do oprogramowania można zaimportować specyficzne dla klienta współczynniki pochłaniania absorberów powierzchniowych lub obiektów. Oprogramowanie oblicza oczekiwany nowy czas pogłosu i wynikającą z tego zmianę poziomu dźwięku w pomieszczeniu. Dodatkowo przedstawia stosunek A/V oraz średni współczynnik pochłaniania dźwięku w pomieszczeniu. Symulacja jest przeprowadzana zgodnie ze wzorem Sabine'a i normą PN EN 12354-6. W przypadku pomieszczeń o wyższym współczynniku pochłaniania dźwięku, symulacja może być również przeprowadzona zgodnie ze wzorem Eyringa.
Raportowanie
Po uzupełnieniu opisów wykonanych pomiarów, standardowy protokół pomiaru jest gotowy do wydrukowania. Dokumentacja jest uzupełniona o zdefiniowane przez użytkownika logo i podpis.
Widmo odpowiedzi częstotliwościowej
Room Acoustics Reporter oblicza średnią z zaimportowanych widm oktawowych lub 1/3-oktawowych i porównuje wynik z określonym zakresem tolerancji. Ponadto w raporcie pomiarowym można wyświetlić sumę poziomów lub różnicę dwóch zestawów danych. Oprogramowanie obsługuje dane zarejestrowane przez funkcję pomiarową Spectrum (RTA), a także określone funkcje XL2, takie jak Noise Curves, 1/12 Octave i Cinema Meter.
Krzywe hałasu
Room Acoustics Reporter oferuje dedykowane rozwiązanie do generowania standardowych raportów krzywych hałasu. Oprogramowanie oblicza średnie widmo hałasu tła w pomieszczeniu. Można je porównać z zakresem docelowym - w oparciu o wykorzystanie pomieszczenia. Oprogramowanie obsługuje dane zarejestrowane przez funkcję pomiarową Spectrum (RTA), a także specyficzne funkcje XL2 Noise Curves, 1/12 Octave i Cinema Meter.
Room Acoustics Reporter obsługuje następujące standardy krzywych hałasu:
-
Kryterium hałasu NC (ANSI/ASA S12.2-2019)
-
Kryterium hałasu w pomieszczeniu RNC (ANSI/ASA S12.2-2019)
-
Poziom hałasu NR (ISO/R 1996-1971)
-
Grenzkurven GK (DIN 15996:2020)
Współczynnik pochłaniania dźwięku
Normy ISO 354 i ASTM C423 określają metodę wyznaczania współczynnika pochłaniania dźwięku materiałów akustycznych stosowanych do okładzin ścian i sufitów lub równoważnego obszaru pochłaniania dźwięku poszczególnych obiektów, takich jak meble lub ludzie w pomieszczeniu.
Czas pogłosu jest mierzony za pomocą miernika poziomu dźwięku, z i bez absorberów w pomieszczeniu. Na podstawie tych danych oprogramowanie Room Acoustics Reporter oblicza współczynnik pochłaniania dźwięku zgodnie z normami ISO 354, ISO 11654 i ASTM C423. Znormalizowany protokół pomiarowy podaje również klasę pochłaniania dźwięku A-E oraz wartości jednoliczbowe NRC (współczynnik redukcji hałasu) i SAA (średnia pochłaniania dźwięku).
Więcej informacji na stronie producenta:
https://www.nti-audio.com/en/products/software/room-acoustics-reporter