Highlights small

Jesteś tutaj

DHD w Radiu Zachód

Komunikat o błędzie

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable w konsbud_logo() (linia 95 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
  • Notice: Only variables should be passed by reference w konsbud_logo() (linia 98 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
23-02-2018

Radio Zielona Góra i Radio Gorzów to lokalne stacje działające w strukturach Polskiego Radia – Radia Zachód. Stacje emitują programy stworzone z myślą o mieszkańcach miast (Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego) i ich najbliższych okolic. Dla słuchaczy przygotowywane są m.in. serwisy informacyjne, kulturalne, informacje drogowe i pogoda. Pod koniec minionego roku dokonano rozbudowy istniejącego systemu konsolet i routingu.

Podczas prac remontowych w studiach emisyjnych rozgłośni miejskich Radia Zachód S.A. pod uwagę brano nie tylko funkcjonalność i ergonomię stanowiska pracy realizatorów i prowadzących, ale i rozwiązania techniczne od wielu lat z powodzeniem funkcjonujące w studiu programu regionalnego.

Funkcjonalność sprzętu jest ściśle związana z potrzebami wykorzystywanymi w codziennej pracy oraz redundancji (nadmiarowości)  przy pracach konserwacyjnych lub awariach. Dobrze zaprojektowany system posiada dwie niezależne trasy sygnałów audio i sygnałów sterujących oraz zapewnienie izolacji galwanicznej pomiędzy obiektami . Takie rozwiązanie pozwala na pracę bez problemów, jest odporne na przepięcia, zalania czy inne wypadki, które mogą się zdarzyć.

Modułowa budowa systemu routingu sygnałów audio i sygnałów sterujących pozwala na bardzo dokładne dostosowanie do własnych potrzeb. System DHD obsługuje wirtualizację niektórych elementów w systemie (karty dźwiękowe Dante, programowanie DHD Operation Menager) co można wykorzystać do obsługi np. Newsroomu gdzie nie ma potrzeby budowy instalacji kablowej audio, a wystarczy port Ethernet. Dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu na stanowisku, można wybrać dowolny (wcześniej zdefiniowany) sygnał audio i wykorzystać go na danym stanowisku.

Wirtualizacja stanowisk dziennikarskich upraszcza potrzebę budowy traktów kablowych. Łącza ethernet’owe i system DHD pozwala na zarządzanie sygnałami audio.

Unifikacja rozwiązań w Radiu Zachód S.A. pozwala na zmianę funkcjonalności jednego studia w drugie za pomocą przedefiniowanej konfiguracji. Osoba obsługująca stół mikserski po zmianie lokalizacji ma te same ustawienia i te same funkcje w drugiej lokalizacji. Upraszcza to znacznie zarządzanie , a także minimalizuje ryzyko popełnienia błędów podczas pracy przez Realizatora. Sygnały znajdujące się w systemie DHD są dostępne w każdym miejscu, gdzie doprowadzone jest okablowanie światłowodowe, ethernet’owe lub APC (Audio Power Control).

Możliwości konfiguracji systemu DHD są wręcz nieograniczone i dodatkowo wyprowadzane z jednego stanowiska. Zarządzanie całością systemu jest możliwe dzięki oprogramowaniu Toolbox. W nim definiuje się połączenia podstawowe oraz redundantne, tam też ustawia się logikę i obsługę zdarzeń generowanych przez użytkowników systemu.

„Rozwiązanie systemu routingu audio oferowane przez DHD jest bardzo stabilne i nigdy nie uległo samo z siebie awarii. Przy prawidłowej instalacji i konfiguracji ryzyko błędów systemowych zostało zminimalizowane. Pozostaje tradycyjnie „nieprzewidywalny” czynnik ludzki. Jako administrator systemu polecam tego typu rozwiązania”, mówi Witold Rak, kierownik Działu Techniczno-Informatycznego w Polskim Radiu Zachód.

  • Zdjęcie nr 1: Nowoczesna aranżacja systemu DHD w Radiu Zielona Góra
  • Zdjęcie nr 2: Tradycyjna aranżacja systemu DHD w Radiu Gorzów