Highlights small

Jesteś tutaj

Kalibracja

Komunikat o błędzie

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable w konsbud_logo() (linia 95 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
  • Notice: Only variables should be passed by reference w konsbud_logo() (linia 98 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).

Bardzo duży wpływ na jakość reprodukcji dźwięku ma akustyka pomieszczenia. Dźwięk odbija się nie tylko od ścian, podłogi i sufitu, ale również od dużych przedmiotów, takich jak konsole mikserskie, stoły, skrzynie ze sprzetem czy meble. Kalibracja minimalizuje wpływ akustyki pomieszczenia na jakośćdźwięku i pomaga uzyskać neutralną charakterystykę przenoszenia.

Na poniższych wykresach widać, jak wpływ pomieszczenia na podbicie niskich częstotliwości skutkuje ich niedoborem w końcowym miksie.

wpływ pomieszczenia na podbicie niskich częstotliwości

Aktywne monitory Genelec są wyposazone w filtry, które kompensują wpływ  pomieszczenia i pozwalają uzyskać płaską charakterystykę przenoszenia dźwięku na stanowisku odsłuchowym. W monitorach analogowych do tego celu służą przełączniki typu DIP Switch. Monitory cyfrowe z systemem SAM (Smart Acitve Monitoring) są kalibrowane automatycznie programem Genelec GLM dostępnym dla Windows i MacOS X.

 kalibracja

Kalibrację rozpocznij od ustawienia mikrofonu pomiarowego na stanowisku odsłuchowym, na wysokości uszu słuchającego (zazwyczaj między 1,2 a 1,4 m). Upewnij się, że monitory są ustawione we właściwych miejscahc i na odpowiedniej wysokości. Rozpocznij pomiar odpowiedzi impulsowej pomieszczenia. Po analizie wyniku pomiaru użyj przełączników DIP switch, aby uzyskać zrównoważoną charakterystykę przenoszenia dźwięku.

Przy kalibracji poziomu dźwięku ustaw czułość wszystkich monitorów tak, by w punkcie odsłuchu każdy z nich odtwarzał sygnał z tym samym poziomem głośności.

kalibracja monitorów

Poniższy wykres przedstawia zastosowanie przełącznika Bass Tilt -6 db do kompensacji niepożądanego podbicia niskich częstotliwości przy umieszczeniu monitora zbyt blisko.

zastosowanie przełącznika Bass Tilt

 Dla optymalnej reprodukcji dźwięku zalecamy ustawienie monitorów dwudrożnych w pionie. Prz ustawieniu poziomym odległość między głośnikiem wysokotonowym i średniotonowym może powodowac tłumienie dźwięku o częstotliwości odpowiadajacej podziałowi zwrotnicy, w sytuacji gdy słuchający przesunie się w bok od osi pomieszczenia.

kalibracja ustawienie monitorów

Obecność dużego stołu lub konsolety mikserskiej przed monitorami może powodować podbicie częstotliwości 150 - 200 Hz. Niektóre monitory genelec posiadaja przełącznik DIP Switch służący do kompensacji takiego podbicia. Systemy z serii SAM z systemem AutoCal automatycznie komensują ten efekt.

podbicie częstotliwości