Jesteś tutaj

Porady Hansa: Dodatkowe funkcje systemu o wysokiej impedancji (100V)

Komunikat o błędzie

  • Notice: Trying to get property 'vocabulary_machine_name' of non-object w context_vocabulary_context_condition_vid->execute() (linia 56 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/context_vocabulary/plugins/context_vocabulary_context_condition_vid.inc).
  • Notice: Trying to get property 'vocabulary_machine_name' of non-object w context_vocabulary_context_condition_vid->execute() (linia 65 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/context_vocabulary/plugins/context_vocabulary_context_condition_vid.inc).
  • Notice: Undefined offset: 2 w quickjump() (linia 108 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
  • Notice: Undefined offset: 2 w konsbud_menu() (linia 334 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
  • Notice: Trying to get property 'field_podstrony' of non-object w konsbud_menu() (linia 339 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
  • Warning: Invalid argument supplied for foreach() w konsbud_menu() (linia 339 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
  • Notice: Undefined offset: 2 w product_menu_block() (linia 160 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
  • Notice: Undefined offset: 2 w eval() (linia 4 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_argument_default_php.inc(66) : eval()'d code).
  • Notice: Undefined offset: 2 w konsbud_footer_prods() (linia 255 z /home/konsaud/konsbud_marki/sites/all/modules/konsbud_custom/konsbud_custom.module).
31-03-2017

W poprzednich Poradach Hansa nasz ekspert, Hans Timmermans, wyjaśnił, jak zaprojektować system o wysokiej impedancji (lub system 100V). Wymienił niektóre zalety takiego systemu.

Na przykład:

- łatwą instalację,
- łatwy pomiar mocy,
- możliwość łatwego wprowadzania modyfikacji w przyszłości,
- zmniejszenie wpływu długości i grubości kabla na moc głośnika (oszczędność),
- możliwość wyboru mocy poszczególnych głośników i dopasowania ich do otoczenia, 
- wysoką niezawodność (dzięki separacji galwanicznej transformatorów).

To jeszcze nie wszystko! Systemy o wysokiej impedancji mają w zanadrzu kilka dodatkowych funkcji:

1. Nadawanie komunikatów
Większość wzmacniaczy miksujących 100V jest wyposażona w funkcje nadawania komunikatów. Biurkowy mikrofon do nadawania komunikatów wposażony w gęsią szyjkę i  przycisk, który w zalezności od ustawień mikserawycisza źródło muzyki, albo odtwarza sygnał zapowiadający komunikat. Po zwolnieniu przycisku, odtwarzanie muzyki zostaje wznowione.

2. Lokalny regulator głośności
Taki regulator głośności znajduje się między wzmacniaczem a głośnikami W systemach o niskiej impedancjimożnawykorzystaćlokalny regulator głośności (E-VOLST, N-VOLST), ale część mocy wzmacniacza zostanie zmieniona w ciepło. Ogranicznik z reguły ma tylko 4 - 5 poziomów + zero, a bardzo ważnym faktem jest to, że jego zastosowanie może zmienić impedancję wzmacniacza, co spowoduje wahania poziomu głośności w innych głośnikach. Ponadto regulatory o niskiej impedancji stosuje siętylko we wzmacniaczach o niskiej mocy (2 x 40W).

Lokalne regulatory głośności dla systemów o wysokiej impedancji mają 10 lub 11 poziomów + zero. Maksymalna moc (czyli maksymalne obciążenie albo całkowita moc wszystkich podłączonych głośników) zależy od rodzaju regulatora i może nawet osiągnąć wartość 120W (E-VOL120). Nie wpływa to na głośność innych głośników podłączonych do tego samego wzmacniacza.

Regulator głośności może stworzyć wiele stref głośności, gdzie każda strefa ma przypisaną konkretną liczbę głośników oraz lokalny regulator głośności. Wszystkie strefy zasila tylko jeden wzmacniacz (dzięki czemu, takie systemy są tańsze).

3. Przekaźniki priorytetowe
Niektóre kontrolery głośności o wysokiej impedancji są wyposażone w przekaźniki priorytetowe 24V. Można sobie wyobrazić nagły komunikat w sytuacji zagrożenia podczas spotkania, kiedy lokalny kontroler jest ustawiony na zero albo na bardzo niski poziom. Ludzie w pokoju nie dowiedzą się o zagrożeniu i nie opuszczą budynku.
Przekaźnik priorytetowy omija kontroler głośności podczas emitowania komunikatu. To znaczy, że wszystkie głośniki w tej strefie odtworzą wyemitują na maksymalnym poziome głośności.
Takie rozwiązanie można zastosować tylko we wzmacniaczach wyposażonych w wyjście priorytetowe (24V prąd stały). Potrzebne są 2 dodatkowe kable do połączenia priorytetowego wyjścia z kontrolerem głośności.

4. Wyłączniki (przykład ogródka)
Systemy o wysokiej impedancji można rozbudowywać o proste wyłącznikimiędzy wzmacniaczem a głośnikami. Może się to przydać, kiedy chcemy czasowo wyłączać część głośników. Przykładem jest ogródek w restauracji, w którym w godzinach nocnych lub w deszczowy dzień muzyka nie jest puszczana.
W systemach o niskiej impedancji wyłączanie i włączanie jednego głośnika oddziaływuje na impedancję oraz głośność pozostałych głośników.
Przepływ prądu stałego może spowodować wydobywanie się zakłóceń podczas wyłączania głośników. Taki dźwięk nie jest przyjemy i może uszkodzić głośniki.

System o wysokiej impedancji wyposażony jest w transformatory eliminujące problem prądu stałego. Wyłączenie głośników w ogródku nie wpłynie na głośność muzyki odtwarzanej wewnątrz restauracji.

Przy projektowaniu systemu audio weź pod uwagę, że system o wysokiej impedancji może ułatwić życie Tobie i Twoim klientom.